Sağlıklı Yaşam

Endomorf Diyeti Nedir? Mezomorflar, Ektomorflar Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Şey

Endomorf diyeti, vücut tipi endomorf olan kişiler için önerilen bir diyet türüdür. Endomorf vücut tipi, genellikle kilo almak için daha yatkın olan ve kilo vermek için daha fazla çaba harcamaları gereken kişilerdir. Bu kişiler, yüksek miktarda yağ ve karbonhidrat tüketerek kolayca kilo alabilirler ve aynı zamanda kas kütlesini artırmak için egzersiz yapmaları gerekebilir.

Endomorf diyeti, yüksek protein, düşük yağ ve düşük karbonhidrat içeriği ile karakterizedir. Bu diyet, kişinin metabolizmasını hızlandırmaya ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu diyet türü, yağsız protein kaynakları (örneğin tavuk, hindi, balık, yumurta ve az yağlı süt ürünleri) ve lifli sebzeler (örneğin brokoli, ıspanak ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler) içerir.

Endomorf diyeti ayrıca, yüksek yoğunluklu egzersizlerin yanı sıra, yüksek yoğunluklu interval antrenmanları (HIIT) da içerebilir. HIIT, kısa süreli, yoğun egzersizlerden oluşan bir antrenman programıdır ve vücut yağını yakmak için etkili bir yöntemdir.

Ancak, her diyet gibi, endomorf diyeti de kişinin yaşına, cinsiyetine, kilosuna, sağlık durumuna ve yaşam tarzına göre değişebilir. Bu nedenle, diyet konusunda uzman bir beslenme uzmanı ile görüşmek faydalı olacaktır.

Endomorf vücut tipi nedir?​

1940’larda, William H.Sheldon adlı bir psikolog ve doktor, insan bedenlerini görünüşlerine göre üç farklı gruba ayıran yeni bir somatotipleme yöntemi geliştirdi:

Endomorflar​

Tipik olarak yuvarlak, yumuşak veya kıvrımlı olarak tanımlanır ve yüksek miktarda vücut yağına sahiptir.

Endomorf vücut tipine sahip insanlar yavaş bir metabolizmaya sahip olma eğilimindedir, bu da kilo almalarını kolaylaştırır ve kilo vermelerini zorlaştırır. Bu aynı zamanda kas büyümesini de engeller. Bununla birlikte, belirli bir diyet ve egzersiz planını takip etmek, genellikle endomorfik vücuda sahip kişilerin sağlık hedeflerini karşılamasına ve sürdürmesine yardımcı olabilir.

Endomorfik vücuda sahip kişilerin ne yediklerini, ne zaman yediklerini ve ne kadar yediklerini daha dikkatli kontrol etmeleri gerekebilir. Genellikle daha büyük bir yapıya sahiptir ve fazla ağırlık taşırlar, bu nedenle hareketsizliğe daha yatkın olabilirler.

Endomorf vücut tipine sahip kişiler, aşırı vücut yağı östrojen hormonunun salınmasını tetiklediği için kas kütlesi kazanmayı da zor bulabilir. Östrojen seviyelerindeki artışlar, testosteron gibi kas büyümesini destekleyen hormon seviyelerini düşürme eğilimindedir.

Genel olarak, endomorfik vücuda sahip insanlar , meyveler, sebzeler ve rafine edilmemiş, yüksek lifli gıdalardan sağlıklı yağları, proteinleri ve karbonhidratları dengeleyen bir beslenme planından yararlanabilir.

Mezomorflar​

Tipik olarak kare, kaslı veya atletik olarak tanımlanır. Mezomorflar, kolayca kilo verebilecekleri için yemek istediklerini yemekte zorluk çekmeyebilirler. Diğer taraftan, kolayca kilo alabilirler.

Mezomorflar tipik olarak güçlü ve sağlamdır, fazla kilolu veya zayıf değildir. Vücutları dik duruşlu dikdörtgen şeklinde tanımlanabilir.

Diğer özellikler şunları içerir:

  • kare şekilli kafa
  • kaslı göğüs ve omuzlar
  • kaslı kollar ve bacaklar
  • eşit ağırlık dağılımı

Ektomorflar​

Tipik olarak ince olarak tanımlanır ve düşük miktarda hem kas hem de yağ içerir.

Teori, herkesin bu genelleştirilmiş kategorilerden birine düzgün bir şekilde yerleştirilebileceğidir, ancak çoğu insan birden çok vücut tipinin karakteristik özelliklerini sergilediğinden bu her zaman geçerli değildir. Örneğin, “armut biçimli” bir vücuda sahip bir kişinin üst gövdesinin ince ve uyluk ve kalçalarda daha fazla yağa sahip olduğunu, “elma biçimli” bir gövdeye sahip birinin ise bel çevresinde daha fazla yağ, ancak ince kolların ve bacakların olduğunu belirtiyor.

Vücut tipleri fikri, vücut şeklini kişilik ve suçlu davranışlarla karşılaştırmak için ortaya çıktı. Daha güncel değerlendirme yöntemleri, bir bireyin sahip olduğu yağ kütlesi miktarı ve yağsız kütle gibi objektif ölçümlere bakmayı öngörür.

Düşük yağlı diyetler geçmişte kalmış gibi gelebilir, ancak vegan veya vejeteryan beslenme (bol miktarda bitki bazlı proteinle dolu ) dahil olmak üzere ektomorflar için iyi sonuç verebilirler.

Düşük yağlı diyetler geçmişte kalmış gibi gelebilir, ancak vegan veya vejeteryan beslenme (bol miktarda bitki bazlı proteinle dolu ) dahil olmak üzere ektomorflar için iyi sonuç verebilirler.

Endomorf diyeti nedir?​

Endomorf vücut tipine sahip kişilerin daha yüksek vücut yağ seviyelerine sahip oldukları söylendiğinden, endomorf diyetlerinin çoğu, karbonhidratları sınırlarken protein ve yağ yeme etrafında döner.

Beslenme uzmanları; genellik düşük karbonhidratlı bir diyet öneririz, ancak önermiyorum, çünkü birlikte çalıştığım kadınların çoğunun uzun süre ketojenik bir sürdürmesi zordur.

Endomorf bir vücuda sahip kişilere balık, yağsız et, yumurta, fasulye, avokado, fındık, hindistancevizi ve zeytinyağı gibi sağlıklı protein ve yağ içeren tüm besin kaynaklarına odaklanmalıdır.

Endomorfların karbonhidratı tamamen kesmesi gerekmez ve muhtemelen de olmamalıdır: Sebzelerin, tatlı patateslerin, yulafın, meyvelerin ve baklagillerin akıllı karbonhidrat seçenekleridir. Karbonhidratlar söz konusu olduğunda, karbonhidratlarınızı egzersizden sonra yemelisiniz. Çünkü bu, vücudunuz onları yağ depolamak yerine kasları yenilemek ve inşa etmek için kullandığı zamandır.

Günlük kaç kalori tüketmeleri gerektiğini ve bunların ne kadarının kişinin boyuna, kilosuna, yaşına, vücut tipine ve aktivite seviyesine göre proteinlerden, yağlardan ve karbonhidratlardan gelmesi gerektiğini öğrenmek için kalori hesaplayıcısı kullanmanız gerekir. Bununla birlikte, en önemli kısım, size ve hedeflerinize uygun, fazla kısıtlayıcı veya bunaltıcı hissettirmeyen bir diyet bulmaktır. Uzun vadede sağlıklı bir vücuda ve yaşam tarzına sahip olmanın tek yolu budur.

Tüm bunların arkasında bilim var mı?​

Düşük karbonhidrat diyeti endomorfik vücuda sahip bazı kişilerde işe yarayabilirken, bu vücut tipine sahip herkes için işe yarayacak kesin bir strateji değildir.

Beslenme uzmanlarına göre; genel olarak, bu tür bir diyet kalıbı için düşünce süreci, birinin vücut yağ / kas kütlesi oranına bağlı olarak makro besin alımını değiştirmek etrafında dönmüştür.

Halk sağlığını iyileştirmenin bir yolu olarak bu beslenme modelini destekleyen sağlam bilimsel kanıtlar olduğunu söylemek yanıltıcı ve yanlış olacaktır.

Bir endomorf diyet modelini takip etmenin kilo hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabileceğini, ancak aynı zamanda sizi yiyecekle ilgili temel davranışlarınızı ele almaktan alıkoyabilir.

Vücut tipi diyet, günlük beslenme seçimlerini gereksiz yere karmaşık ve kısıtlayıcı hale getiren kurallar ve düzenlemeler oluşturur, bu da aşırı yemeye, belirli yiyeceklerle meşgul olmaya ve hatta birisini hedeflerinden daha da uzaklaştırabilir. En önemli beslenme davranışları arasında, minimum düzeyde işlenmiş çeşitli gıdaları belirlemek, bol miktarda bitki yemek, yeterli protein almak, açlık ve tokluk durumlarını fark etmek, yavaş yemek yemek ve yüksek miktarda ilave şeker içermeyen içecekler tüketmek.

Endomorf vücut tipleri için egzersiz​


Hedeflerinizin ne olduğuna bağlı! Vücut tipiniz için en iyi olanı yapmaya çalışmaktansa, egzersiz yapmanın, yemek yemenin, bir yaşam tarzı sürdürmenin ve hedefe ulaşmayı destekleyecek alışkanlıklar edinmenin en iyisidir.

Pek çok endomorf için birincil hedef, kilo verme veya kondisyon düzeylerini artırma merkezlidir, ancak bu hedeflere ulaşmak için egzersiz yapma söz konusu olduğunda, yapmak istediğiniz şeyi rahatça gerçekleştirmenize olanak tanıyan bir düzeyde başlamak önemlidir.

Esasen, şu anda çok aktif değilseniz, yaralanma veya tükenmişliği önlemek için yavaşça başlamak ve ardından oradan inşa etmek çok önemlidir. Zaten aktifseniz, ölçek üzerindeki değişiklikleri görmek istiyorsanız, şu anda yapmakta olduğunuz egzersizleri yoğunlaştırmanız veya değiştirmeniz gerekecektir.

Bir kişinin sahip olduğu vücut tipinin genetik, yiyecek seçimleri ve miktarları, fiziksel aktivite, stres, travma, uyku, iş, sosyal destek dahil birçok farklı faktörün yan ürünü olduğunu ve listenin devam ettiğini unutmayın. Bunun iyi yanı, vücudunuzun şeklinin tamamen sizin yaptığınız gibi hissetmemeniz gerektiğidir. Bunun kötü yanı, vücudunuzu değiştirmek istiyorsanız muhtemelen hayatınızın çeşitli yönlerinde değişiklikler yapmanız gerekecek olmasıdır.

Vücut tipinize bağlı değilsiniz. Vücut tipi fiziksel özelliklere dayandığından değiştirilebileceği anlamına gelir. Bu değişikliklerin zaman, tutarlılık, sıkı çalışma ve davranışlarınızda, alışkanlıklarınızda ve yaşam tarzınızda ayarlamalar gerektirdiğini, ancak bunun mümkün olduğunu bellidir. Dilerseniz Vücut tipine göre ideal spor hangisidir? makalemize göz atabilirsiniz.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu