Teknoloji

Elon Musk Nobel’e aday gösterildi!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. Son vakitlerde X üzerinden özgür telaffuz tabirlerine dikkat çeken Musk, bu kapsamda medyaya yeni bir soluk getirdi. Adaylık da Norveçli milletvekili Marius Nilsen tarafından sunuldu.

Elon Musk Nobel Barış Ödülü’nü alabilir mi?

Milletvekili Marius Nilsen, SpaceX’in Starlink aracılığıyla Ukrayna’ya uydu interneti sağladığını söz etti. İnternet teması, Rusya’nın bölgeyi işgal edip irtibatı kesmesinin akabinde Ukraynalı vatandaşların bağlantı kurmasına imkan tanıdı. Bu evrede Elon Musk’ın değerli işler başardığını hatırlattı.

Nilsen ayrıyeten Musk’ın ifade özgürlüğünü savunmasının ve kıymetli sorunları tartışmaya açmasının altını çizdi. Elon Musk, mükafatın sahibi olarak seçilmesi halinde, insani yardım çalışmaları nedeniyle Nobel Barış Mükafatı alan Norman Borlaug üzere öteki iş insanlarının ortasına katılmış olacak.

Ancak milletvekili ile tıpkı görüşte olmayan birçok kişi bulunuyor. Satın aldığı Twitter’daki içerik moderasyonu konusunda büyük tartışmalara yol açan Musk, özgür telaffuz yerine kısıtlama yapmakla suçlandı. Bu da adaylığın sorgulanmasına yol açtı.

Elon Musk ayrıyeten platformu satın aldıktan bir mühlet sonra, yasaklanmış olan birtakım tartışmalı hesapları tekrar açtı. Eski Lider Donald Trump’ın hesabını açmasına karşın, rastgele bir paylaşım yapılmadığının altını çizmek gerekiyor.

Musk; Tesla ve SpaceX’in yanı sıra The Boring Company ve beyin-bilgisayar arayüzü geliştiren Neuralink’i de yönetiyor.

Nobel Barış Ödülü’nün 2023 yılında Nergis Muhammedi’ye verildiğini hatırlatalım. İranlı insan hakları savunucusu olan Muhammedi, 20 yılı aşkın müddettir bayan hakları için çaba etmesiyle tanınıyor.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu