Spor

Dursun Özbek: “Deprem bölgesinden elimizi çekmeyelim”

Galatasaray Kulübü, doğal afet ve acil durumlara müdahale etmek maksadıyla GS Arama Kurtarma Takımı kurdu.

Sarı-kırmızılı kulübün şubat ayı divan şurası toplantısı, Aykutalp Derkan başkanlığında Ali Sami Yen Spor Kompleksi RAMS Park’taki Özhan Canaydın Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, idare ve divan konseyi üyeleri katıldı.

Toplantının ana gündeminde geçen yıl 6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 11 ili etkileyen sarsıntılar yer aldı.

Felaketin birinci anlarından sonra süratle organize olan ve bölgede faaliyetlerde bulunan sarı-kırmızılı kulüp, doğal afetlerde misyon alması için GS Arama Kurtarma Takımı’nı kurdu.

Hem kurulan grupta yer alacak hem de AKUT Vakfı ile yapılan iş birliği çerçevesinde yetiştirilecek eğitmen adaylarına beratları düzenlenen merasimle verildi.

Çalışmayla ilgili bilgi veren AKUT Vakfı İkinci Lideri ve kulüp üyesi Saydun Gökşin, “İlk kademede 3 bin bireye birinci müdahale eğitimi vereceğiz. Bununla 3 bin kişilik bir afet ordumuz olacak. Bugün bir şeye karar verip, yarın unutan bir takım değiliz. Galatasaray, afetlere müdahale gücünü oluşturmak için birinci adımı attı. Bundan ötürü liderimiz ve idare heyetine teşekkür ediyorum.” dedi.

Özbek: “Bölge beşerinin beklentisi, bizlerin daima bölgede, onlarla irtibatta olması”

Dursun Özbek, zelzele bölgesindeki vatandaşların kendileriyle daima irtibatta olmalarını beklediğini söyledi.

Geçen 1 yılda daima zelzele bölgesine gittiklerini belirten Lider Özbek, “İlk andan itibaren acil yardım çalışması, süreksiz ve kalıcı konutlar yapıldı. Bana nazaran büyük afete uğramış bölge beşerinin beklentisi, bizlerin daima bölgede, onlarla irtibatta olması. Yaptığımız ziyaretlerde kullanılan tabirler, bu dokunuşların çok değerli olduğu hissini uyandırdı.” diye konuştu.

Kalıcı ve sürdürülebilir adımlar attıklarını lisana getiren Özbek, “Bölgeden elimizi çekmemenin çok değerli olduğunu düşünüyorum. Tıpkı vakitte felaketler, faziletleri sergileme vaktidir. Biz de ülkemizin en organize sivil toplum kuruluşu olduğumuzun şuuru içinde gücümüzü ve kaynaklarımızı harekete geçirdik. Sadece bu felaketin yaralarını sarmak için değil gelecekle ilgili de kalıcı ve sürdürülebilir adımlar attık. 15 Şubat 2023’te bu salonda sarsıntı gündemiyle toplandığımızda acil durum müdahale takımı kurma kelamı vermiştik. Şu anda bu teşkilatlanmaya ait birinci ve en değerli basamak tamamlandı. Beratlarını alan arkadaşlarımız, kulübümüzün birinci acil durum müdahale grubu hem de ülkemizin dört bir yanında yetiştirilecek birinci müdahale gruplarımızın eğitmenleridir. Kendilerini tebrik ediyorum.” tabirlerini kullandı.

Yazgan: “Galatasaray, bir spor kulübünden çok daha fazlası olduğunu gösterdi”

Galatasaray Kulübü Genel Sekreteri Eray Yazgan, geride kalan 1 yılda zelzele bölgesinde yaptıklarıyla ilgili bilgi verdi.

Sarsıntılarda hayatını kaybedenlere rahmet, aile ve yakınlarına sabır, hala tedavisi devam eden vatandaşlara şifa dileyen Yazgan, bölgeye dayanaklarının hiç bitmeyeceğini lisana getirdi.

Dünyanın çoklu kriz ortamından geçtiğini aktaran Yazgan, “Bu süreçte güçlü ve organize sivil toplumun rolü artık daha da kritik hale geldi. Galatasaray, tarihi boyunca bu tıp kuvvetli süreçlerde kendine yakışanı yapan, aklını, yüreğini ve tüm gücünü ülkesi için harcamaya hazır insanların topluluğu olarak bir spor kulübünden çok daha fazlası olduğunu gösterdi. Son 1 yıldır ana faaliyetimiz olan spordaki odağımızı kaybetmeden yüksek planlama ve uyum kabiliyetlerimizle insan gücümüzü ortaya koyduk.” halinde görüş belirtti.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu