Oyun

Cyberpunk 2077 CD Projekt RED Şirketine Bedel Kaybettirdi

Yayınlanan bir rapora nazaran Cyberpunk 2077 CD Projekt RED şirketine bir epey kıymet kaybettirmiş. Kaybın boyutları ise hayli büyük. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere CD Projekt RED tarafından 2020 yılının Aralık ayında satışa sunulmuş olan açık dünya oynanışa sahip aksiyon-rol yapma oyunu, hayli uzun bir karanlık devirden geçmişti. Pişmiş tavuğun bile başına gelmeyen şeyler ile karşı karşıya kalan Polonya menşeli stüdyo, uzun uğraşlar sonucunda Cyberpunk 2077’yi yola sokmayı başarmıştı.

Cyberpunk 2077 CD Projekt RED Şirketinin Kıymetini Düşürdü

Her ne kadar oyun güçlü bir devirden sonra düzelmeye başlamış olsa da, bunun Polonya menşeli şirkete geri dönüşü % 75 oranında piyasa kıymeti kaybı ile bir epey ağır oluyor. Business Insider şirketinin Polonya kanadı tarafından ortaya koyulan bir rapora nazaran CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 öncesinde Avrupa bölgesindeki en pahalı şirketler ortasında 7.11 milyar sterlin (40 milyar Zloti civarı) düzeyinden 1.77 milyar sterlin (10 milyar Zloti) düzeyine inmiş durumda.

Şirket Polonya’nin en kıymetli şirketlerinden biri olarak gösterilmeye devam ediliyor olsa da, bu durum, bedel açısından, beş yıl geriye götürmüş. Bunun ne derece büyük bir darbe olduğunu ve şirket yöneticileri için de bir epey makus bir sonuç doğurduğunu görebiliyoruz.

Öte yandan, Cyberpunk 2077 oyununun satışa sunulmasından evvel, her bir CD Projekt RED pay bedeli 400 Zloti’den 443 Zloti’ye yükselmişti. Fakat 10 Aralık 2020 sonrasında, başlayan karanlık devir ve bununla irtibatlı olarak şirkete olan itimadın önemli manada azalması ile kıymetlerde de keskin bir düşüş yaşandı. 2021 yılının birinci çeyreğinde de bu düşüş bir oldukça devam etmişti.

Son olarak, yakın bir vakit evvel oyunun problemli çıkışının QA (Kalite Kontrolü) grubu kaynaklı olduğu tez edilmişti. O denli ki, takımdaki tecrübeli emektarların yerine kâfi tecrübesi olmayan genç üyelerin getirildiği ve bunun da Polonya menşeli şirketi yanlış yönlendirdiği lisana getirilmişti. Haliyle de QA şirketi olan Quantic Lab amaç alınmıştı. Üst Yönetici Stefan Seicarescu ise yaptığı açıklama ile tezleri bütünüyle yalanlamayıp, CD Projekt RED şirketinin çalışma süreci işleyişine dair bir yanlış anlaşılmanın olduğunu söylemiş ve birden fazla tarafın yanlışlı olabileceğini sav etmişti.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu