Teknoloji

Bluesky Kısa Müddette 850 Bin Yeni Kullanıcı Kazandı

Açık kaynaklı Twitter alternatifi Bluesky, platformunu halka açtıktan yalnızca 1 gün sonra yeni kullanıcı sayısında neredeyse 1 milyonluk bir artış gördü. Bluesky kısa müddette 850 binden fazla kullanıcı kazanarak toplam kayıt sayısını 4 milyonun biraz üzerine çıkardı.

Hizmet, yaklaşık 1 yıldır sadece davetiyeyle kullanılabilen bir beta sürümündeydi ve resmi olarak halka açıldığında 3 milyonun biraz üzerinde kullanıcıya ulaşmıştı. Çevrimiçi bir takipçiye nazaran hizmette şu anda 4,1 milyona yakın kayıt mevcut. Bluesky CEO’su Jay Graber, X’teki bir gönderide “Burada işler bilakis dönüyor” diye yazdı.

Yeni kullanıcı sayısındaki artış, Twitter’da 2019’da şirket içi bir proje olarak başlayan Jack Dorsey takviyeli platform hakkında hala büyük bir ilginin olduğunu gösteriyor. Bu tıpkı vakitte Meta’nın metin tabanlı bir Twitter alternatifi konusunda pazarı tam manasıyla ele geçiremediğinin de göstergesi.

Bluesky biraz Threads yahut X platformlarına benzese de temelde farklı cinste bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Merkezi olmayan toplumsal medyaya yönelik büyüyen hareketin bir kesimi olan platformun açık kaynak protokolü “kalıcı olarak açık” bir API üzere çalışıyor ve sitede halihazırda kendi tecrübelerini geliştiren düzinelerce geliştirici bulunuyor. Bluesky ayrıyeten, özel algoritmalar ve kendi içerik denetleme ayarlarınızı seçebilme üzere özelliklerle kullanıcılara daha fazla özelleştirme özelliği sunuyor.

Bluesky’nin gelecekteki muvaffakiyetinin büyük bir kısmı, yeni büyümeyi sürdürüp sürdüremeyeceğine ve tüm yeni kullanıcılarının ilgisini çekip çekemeyeceğine bağlı olacak.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu