Teknoloji

120 bin TL’ye 1 haftada konut sahibi olmak!

3D yazıcı teknolojisi şimdiden inşaat dalının geleceğini tekrar şekillendirmeye hazır. Bu teknoloji, inşaat süreçlerini hızlandırmanın, maliyetleri düşürmenin ve sürdürülebilirlik maksatlarına ulaşmanın yeni yollarını sunuyor. Biz de 3D yazıcı ile konut yapma konusunda tüm ayrıntıları paylaşıyoruz…

3D yazıcı ile mesken yapma! Hem ucuz hem de kısa müddette teslim

Austin’den Dubai’ye, dünya çapında örnekler, 3D yazıcıların nasıl süratli, ekonomik ve özelleştirilebilir konut tahlilleri sağlayabileceğini geçtiğimiz yıllarda bizlere gösterdi. Bilhassa süratli inşaat müddetleri ve düşük maliyetler, 3D yazdırılan konutların popülerliğini artırıyor.

Gelecekte, 3D yazıcı teknolojisi ile inşaat kesiminin yalnızca daha süratli ve ekonomik değil, tıpkı vakitte daha yeşil ve sürdürülebilir olması bekleniyor. Bu teknoloji, atık materyalleri azaltabilir, güç verimliliğini artırabilir ve yenilenebilir kaynaklardan yapılmış gereçlerin kullanımını teşvik edebilir. Ayrıyeten, afet sonrası süratli barınma tahlilleri sunarak insani yardım gayretlerinde da kıymetli bir rol oynayabilir.

Bu dönüşüm, inşaat bölümünde çalışan profesyonellerin rolünde de değişikliklere neden olacak. Klâsik inşaat işçiliğinden daha teknik maharetler gerektiren yeni meslekler ortaya çıkacak. Eğitim kurumları, bu yeni teknolojilere ahenk sağlayacak programlar ve kurslar geliştirmek zorunda kalacak.

Gelelim maliyet ve zamana…

3D yazıcı ile konut imalinin maliyeti, projenin büyüklüğüne, kullanılan materyallere ve pozisyonuna bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Örneğin, New York’ta bir 3D yazıcıyla inşa edilen 130 metrekarelik konutun satış fiyatı 300 bin dolar.


Amerika’da yapılan ev

İtalya’da ise kolay bir barınma emeli güden 18,5 metrekarelik Gaia isimli bir yapının gereç maliyeti yalnızca 1,000 dolar. Yani sadece 30 bin TL’ye minik bir konut yapılabiliyor. Natürel bu gereç fiyatı. Satış fiyatı daha yüksek olabilir.


İtalya’da yapılan ev

Bu fiyatlar Türkiye’de değişkenlik gösterebilir. Lakin her halükarda hem ahşap hem prefabrik hem de çelik yapılardan daha ucuza geliyor. Çünkü genel itibariyle 100 metrekarelik konutun gereç fiyatını 120 bin TL’ye kadar düşürebiliyorsunuz.

Üstelik 3D yazıcı teknolojisi ile çok katlı binalar da inşa edilebiliyor. Almanya’da 3D yazıcı kullanılarak üç katlı bir apartman dairesi inşa edildi​​. Bu, 3D yazıcı teknolojisinin yalnızca tek katlı konutlar için değil, çok katlı yapılar için de kullanılabileceğini gösteriyor. Hasebiyle teknolojinin gelişimi ile gelecekte daha yüksek katlı binaların da 3D yazıcılarla inşa edilebileceği öngörülebilir.

Murad

Yüz ifadelerini yakalamaya çalışan bir portre tutkunu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu